2021, Enerji, Madencilik ve Petrokimya Sektörlerinde Doğrudan Yatırım Yılı Olacak

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, 2021’in ise enerji, madencilik ve petrokimya sektörlerinde doğrudan yatırımların başlama yılı olacağını kaydetti.

2020 yılının TVF için ağırlıklı olarak satın alma ve birleşme yılı olduğunu hatırlatan Sönmez, Bloomberg’e verdiği röportajda TVF olarak 2021 yılı itibari ile doğrudan yatırımlar için artık sahada olduklarını kaydetti. Sönmez şu cümleleri kullandı: “Doğrudan yatırımlar için artık sahadayız. Önümüzdeki 5 yıl içinde proje büyüklüğü toplamda yaklaşık 15 milyar dolar olan projelere başlıyoruz. 2020 bizim açımızdan bir birleşme ve satın alma (M&A) yılıydı. Türkiye’deki en büyük 10 işlemden 3’ünü biz gerçekleştirdik. Bu alan her zaman gündemimizde olacak. Ancak bu yılki asıl alanımız sıfırdan başlanan (greenfield) yatırımlar olacak”

Sönmez, 7 Çinli firma ile görüşmelerin sürdürüldüğü Afşin Elbistan Santrali yatırımı için bu yıl inşaat ihalesinin yapılacağını kaydederken proje finansmanının Çinli firmalar tarafından sağlanacağını ve Varlık Fonu’nun büyük ortak olarak projede yer alacağını not etti.

Sönmez ülkemizdeki altın madenciliği ile ilgili olarak ise şu cümleleri kullandı “Türkiye’nin 9 bin ton altın potansiyeli var. Biz yıllık 42 ton çıkarıyoruz. Bu çok yavaş. Bu rakamı 100-150 tona çıkarmayı amaçlıyoruz. Şu anda 20 ruhsat aldık ve potansiyeli yüksek bölgelerde çalışmalara başladık. Bu alanda yabancı ortaklıklara sıcak bakıyoruz.”

 

Kaynak: Madencilik Türkiye Dergisi