Blog

Dünya Bankası Metal Fiyatlarında Artış Öngördü

Dünya Bankası, COVID-19 salgını, Ukrayna’daki yaşanan savaş ve iklim değişikliği ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen enerji dönüşümü çalışmalarının metallere olan talebin artmasına neden olacağını, bu durum karşısında metal fiyatlarının yükseltmesinin beklendiğini belirtti.

Daha fazla...

İsveç Madenciliği Konferansı Ankara’da Gerçekleştirildi

İsveç’in Ankara Büyükelçiliği ve Business Sweden iş birliğiyle düzenlenen Nesiller Boyu Türk – İsveç Madenciliği Konferansı (Turkish-Sweden Mining for Generation 2022) 17 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Etkinliğe İsveç’in Türkiye Büyükelçisi H.E Staffan Herrstörm, İsveç Ticaret Ataşesi Edin Erkocevic, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Maden Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan, Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz’ın yanı sıra İsveç ve Türkiye’den birçok önemli sektör temsilcisi katılım gösterdi.

Daha fazla...

Madencilik Türkiye dergisi ile Söyleşi

Madencilik Türkiye dergisi olarak sektörün köklü firma­larından Emsamak Makine İş Geliştirme Müdürü Ediz Sağlam ile firma özelinde bir söyleşi gerçekleştirirken firmanın çalışma alanları, gelecek hedefleri hakkında da konuşma fırsatı bulduk.

Daha fazla...

Koza Altın, Karapınar Projesi’nde Fizibilite Çalışmalarını Tamamladı

Koza Altın, Çanakkale sınırları içerisinde bulunana Karapınar projesinde fizibilite çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada; yurtdışındaki bağımsız kuruluşların incelemesi ve onay süreci tamamlandıktan sonra JORC koduna göre 180.000 ons (5,6 ton) altın ve 175.000 ons (5,4 ton) gümüş rezervinin, Koza Altın İşletmeleri toplam rezerv miktarına eklenmesinin öngörüldüğü bilgisi yer aldı.

Daha fazla...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 5 Yıl İçinde Altın Üretimini 100 Tona Çıkaracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında ülkemizin enerji ve madencilik alanındaki planlamalarına da değinirken altın üretiminde 100 tonun hedeflendiğini açıkladı. Erdoğan “Altın üretimimiz geçtiğimiz yıl 42 ton ile en yüksek miktara ulaştı, 2,4 milyar dolarlık katkıda bulundu. Hedefimiz, önümüzdeki 5 yıl içinde en fazla katma değere sahip ürünlerin başında gelen altın üretimini 100 tona yükseltmektir.” dedi.

Daha fazla...

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI MADENCİLİK SEKTÖRÜNÜN 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Salgının ilk dönemlerinde dezenfektanlara talebin arttığını anımsatan Dönmez, Eti Maden bünyesinde Ar-Ge’si yürütülen bordan hijyen ürünleri serisinin çalışmalarının tamamlandığını belirtti.
AA’ya yaptığı açıklamada, BOREL ve BORTAM ürünleriyle el, ortam hijyeninin sağlandığını söyleyen Dönmez, yıl sonuna doğru da BORON bulaşık temizlik ürünlerinin piyasadaki yerini aldığını aktardı.

Daha fazla...

2020 Yılı Üretim Öngörüsünü Yakalayan SSR Mining 2021 Planlarını Paylaştı

SSR Mining 2020 yılında faaliyet halindeki 4 işletmesinde gerçekleştirdiği, 220.000 onsu son çeyrekte olmak üzere toplam 711.000 ons eşdeğer altın üretimi ile yıllık üretim öngörülerini yakaladığını duyurdu. Şirket 2021 üretim öngörüsünü ise toplam 720.000 – 800.000 ons olarak belirledi.

Daha fazla...

Eti Maden Lityum Karbonat Üretim Tesisleri’nin Açılışı

Eskişehir Kırka’da faaliyete geçecek olan Eti Maden Lityum Karbonat Üretim Tesisleri’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Video konferans yöntemiyle açılışa bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Eti Maden Genel Müdürü Serkan Keleşer ve farklı kurumlardan üst düzey yetkililer, Eskişehir’de açılışı yapılan tesisin bulunduğu alandan katılım sağladılar.

Daha fazla...

Maliyetlerinizi Kısmak Adına Delici Takımdan Öteye Geçiyoruz

Emsamak Makina olarak yer altı ve yer üstü madenciliğinde maliyetlerinizi kısmak adına ve delici takım tedariğinden öteye geçerek, yenilenen uzman ve dinç kadromuz ile sahada kullanıcıya en tasarruflu delici takımı seçmek adına sürekli araştırma halindeyiz. 

Daha fazla...

Emsamak İş Makinası Fuarı Komatek 2017 Yerini Aldı

Emsamak Makina standımızda ziyaretçilerimizi, bir adet Junjin/Soosan JD 800E kaya delici delici makina ve P&V (Padley & Venables) bit ve daha pek çok ürünümüz ile karşıladık. Fuarın boyunca  standımızı hiç boş bırakmayan değerli ziyaretçilerimize bize göstermiş oldukları ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Daha fazla...

Köklerimizden aldığımız Güçle Her Gün Bir Adım İleriye

Günümüz ekonomik koşullarında ve istenilen sonuca daha ekonomik olarak ulaşmak için şirketler makine seçiminde daha duyarlı olmalı ve ayrıntılı analizler yapmalıdırlar. Siz değerli madencilik ve inşaat sektöründeki firmalara Emsamak Makina olarak kuruluşumuz 1991 yılından beri 28 yıllık dır bu anlamda en güvenli ve ekonomik çözümler sunmaktayız. 

Daha fazla...

Madencilikte Uç Ürünle Farklılaşacağız

2021’de de maden şurasının üçüncüsünü yapmayı arzuladıklarını aktaran Dönmez, “Kamu, sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin bir araya geldiği bu tür buluşmalar Türkiye’de madenciliğin geleceğinin ve yönünün şekillenmesi açısından oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

Daha fazla...

2021, Enerji, Madencilik ve Petrokimya Sektörlerinde Doğrudan Yatırım Yılı Olacak

2020 yılının TVF için ağırlıklı olarak satın alma ve birleşme yılı olduğunu hatırlatan Sönmez, Bloomberg’e verdiği röportajda TVF olarak 2021 yılı itibari ile doğrudan yatırımlar için artık sahada olduklarını kaydetti. Sönmez şu cümleleri kullandı: “Doğrudan yatırımlar için artık sahadayız. Önümüzdeki 5 yıl içinde proje büyüklüğü toplamda yaklaşık 15 milyar dolar olan projelere başlıyoruz. 2020 bizim açımızdan bir birleşme ve satın alma (M&A) yılıydı. Türkiye’deki en büyük 10 işlemden 3’ünü biz gerçekleştirdik. Bu alan her zaman gündemimizde olacak. Ancak bu yılki asıl alanımız sıfırdan başlanan (greenfield) yatırımlar olacak”

Daha fazla...

Söğüt Altın Madeni’nde Maden Kaynak ve Rezervi UMREK Yetkin Kişilerince Teyit Edildi

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Bilecik ili Söğüt ilçesinde bulunan 82050 numaralı ruhsat kapsamındaki maden sahası ile ilgili verilerin bağımsız bir değerlendirme şirketince değerlendirilerek uluslararası standartlara göre raporlanması konusundaki çalışmalar kapsamında hazırlanan maden kaynak ve rezerv tahmin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmış, UMREK Koduna uygun raporun hazırlanması sürecinin de devam ettiği bilgisini vermişti.

Daha fazla...