Madencilik Türkiye dergisi ile Söyleşi

Madencilik Türkiye dergisi ile Söyleşi

Madencilik Türkiye dergisi olarak sektörün köklü firma­larından Emsamak Makine İş Geliştirme Müdürü Ediz Sağlam ile firma özelinde bir söyleşi gerçekleştirirken firmanın çalışma alanları, gelecek hedefleri hakkında da konuşma fırsatı bulduk.

Emsamak Makine hakkında bilgiler vererek söyleşimize baş­layan Sağlam, şirketin geçmişten günümüze hikayesini şu sözlerle anlattı: “Emsamak Makine, 1991 yılında İstanbul’da ku­rulmuş olup 28 yıldır konusunda uzman uluslararası markaları, inşaat ve madencilik sektörünün hizmetine sunmaktadır.

28 sene gibi bir geçmişe sahip olmak Türkiye koşullarında bir fir­ma için gayet başarılı uzun bir ticari hayatı anlatmaya yeter diye düşünüyorum. Alanımızda kendimizi tecrübeli ve güvenilir gör­mekteyiz. Ayrıca satış konusunda tüm gayretleriyle çalışan genç mühendis kadromuzla, hizmet için ilk günkü heyecanımızı koru­yor olmak da bizi ayrıca memnun etmektedir.

Emsamak’ın ürün ve hizmetleri hakkında da bilgiler veren Sağ­lam, “Ana konumuz olan kaya delme ekipmanları konusunda PADLEY & VENABLES (İngiltere) firmasının uzun yıllardır Türkiye ve bölge temsilcisiyiz. Türkiye pazarına bu dünya markasını ta­nıttığımızdan beri, müşterilerimizin memnuniyeti ve firmamıza bağlılığı bizi mutlu etmektedir.

Türkiye distribütörü olarak 2010 yılından bu yana satış ve servis faaliyetlerini yürüttüğümüz JUNJIN, bu yıl içinde isim değişikliği ile SOOSAN CSM olarak değişiklik yapmıştır. Bizim de satışını yap­tığımız delicilerde bu değişiklik ; ana komponentler aynı olmak­la birlikte, performans artışı olarak yansımıştır. Mazot sarfiyatı son derece ekonomik, bakımı ve operasyonu kolay, yedek parça

 sarfiyatı az, delici takım dostu makinaların satışı SOOSAN olarak sürdürülecektir.

Hali hazırda 4 adet rok modelimiz mevcuttur: JD800 E, JD1300E. JD1400E ve JD1500E. Bunların yanı sıra delik dibi DTH tabanca kullanan ve büyük çaplarda patlatma deliği açabilen JD2000 modelimizin satışını yapıyoruz. Üzerinde bulunan 25 barlık yük­sek basınçlı kompresörü sayesinde JD2000 ile kayada 220 mili­metrenin üzerinde çapları rahatlıkla delebiliyoruz. Servis ve yedek parça desteğimizle, delici makina markalarımızın pazarımızda çok başarılı olduğuna, müşterilerimizin gerek satın alma aşa­malarında, gerekse işletme süresince, maliyetlerine ciddi katkılar sağladığına ve beğeni gördüğüne inanıyoruz.

Bu markalarımız haricinde; asfalt kazıyıcılar, fore kazık makina­ları, mini kazık makinaları ve trencherler için uçlar konusunda KENNAMETAL (ABD) markasını uzun süredir satmaktayız. Kazıyıcı uçlar konusunda güçlü bir stoğa sahibiz.

Emsamak Makine olarak delik dibi tabancalar ve bitlerde, in­tegral matkap ve keskilerde, madencilik ve inşaat sektörlerinde ihtiyaç duyulan dünya markalarını ve kalitesini müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

Emsamak olarak tünel, maden, taş ocakçılığı ve inşaat sektörle­rine hizmet verdiklerini belirten Sağlam, dünyada konusunda ilk sıralarda adı geçen markaları bünyelerinde bulundurduklarını ve bu kaliteyi de müşterilerinin hizmetine sunduklarını belirtti.

Sektör fuarlarının önemine ve şirket olarak bu fuarlara katılım konusunda gösterdikleri hassasiyetlere de değinen Sağlam, “Şirket olarak sektöre canlılık getiren fuar katılımlarını seviyoruz. Son yıllarda Ankara da gerçekleştirilen iş makineleri fuarında ak­satmadan yer almakta, müşteri ve ziyaretçilerimizle buluşmak­tayız. Tüm dostlarımızı da 2020 yılında düzenlenecek Komatek fuarında standımıza bekliyor, fuarın firmamız ve sektörümüz açı­sından başarılı geçeceğini ümit ediyoruz.” dedi.

Emsamak için 2019 yılını değerlendiren Sağlam, 2020 yılı he­deflerinden bahsederken de şu ifadeleri kullandı: “Hemen he­men tüm sektörlerde içinde bulunduğumuz dönemin etkilerinin belki de en yoğun hissedildiği 2019 senesinin ilk yarısını, bizim sektörümüz de daralma ile tamamladı. Bu tür zor dönemlerin, ayakları yere basan sağlam firmalar için atılım fırsatları yarattığı görüşündeyim. Bu süreçte bizde, hali hazırdaki temsilciliklerimizin arasına yeni markaları ekledik. 2020 senesinde genişleyen kadro­muzla hizmet vermeye devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz ve önümüzdeki yıldan, ülkemiz ve firmamız adına da umutluyuz.