İsveç Madenciliği Konferansı Ankara’da Gerçekleştirildi

Akıllı Teknolojilerin Madenciliğe Uygulanması

İsveç’in Ankara Büyükelçiliği ve Business Sweden iş birliğiyle düzenlenen Nesiller Boyu Türk – İsveç Madenciliği Konferansı (Turkish-Sweden Mining for Generation 2022) 17 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Etkinliğe İsveç’in Türkiye Büyükelçisi H.E Staffan Herrstörm, İsveç Ticaret Ataşesi Edin Erkocevic, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Maden Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan, Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz’ın yanı sıra İsveç ve Türkiye’den birçok önemli sektör temsilcisi katılım gösterdi.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeni ile online olarak düzenlenen etkinliğin bu yılki versiyonunda sürdürülebilir madencilik kapsamında Türkiye ve İsveç ilişkilerinin geliştirilmesi, Türkiye maden endüstrisinin görünümünü ve Türkiye madencilik endüstrisinin uluslararası açıdan önemi ve artan rekabet gücü için İsveç’in bir teknoloji ortağı olarak sunabileceği imkanlar gibi konular işlendi.

Etkinlik kapsamında Türkiye ve İsveç Madenciliğinin Geleceği, Verimlilik, Sürdürülebilirlik, Enerji Verimliliği Özelinde Madencilik Alanındaki Yenilikler ve Örnek Uygulamalar, Sürdürülebilir Madencilik alanında Türkiye-İsveç İlişkilerinin Geliştirilmesi ve Büyüyen Bir Madencilik Endüstrisi Olarak Türkiye’nin Geleceği başlıkları altında sunumlar gerçekleştirildi ve iki ülkenin özel sektöründen temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen uygulama örnekleri katılımcılar ile paylaşıldı.

Etkinliğin son bölümü katılımcıların iş fırsatları ve iş birliği olasılıklarını tartışması için yüz yüze görüşmelere ayrıldı.