Köklerimizden aldığımız Güçle Her Gün Bir Adım İleriye

Köklerimizden aldığımız Güçle Her Gün Bir Adım İleriye

Emsamak, Köklerimizden aldığımız Güçle Her Gün Bir Adım İleriye

 

Anadolu ismi nereden gelir hiç merak ettiniz mi? Efsaneye göre kırmızı ebe ile sefere çıkan askerler arasında Kızılcahamam sınırları içinde Taşlıca diye bir yerde aralarındaki geçen konuşmalardan sonra geldiği söylenir. Her ne kadar kulağa ve gönüle en hoş gelen efsane bu olsa da bu ve buna benzer efsaneler tarihçilere ve tarih bilimine göre işin aslı böyle değildir. Bir gerçek var ise tarihsel süreç içerisinde konum itibariyle (yer altı ve yer üstü zenginliği) oldukça değerli olan Anadolu, dünya madenciliğinin doğduğu yerdir. Maden yatakları açısından bolluk göz önünde bulundurulursa madenciliğin Anadolu’muzda başlaması sürpriz bir sonuç sayılmaz. Günlük yaşantısında yaşamı kolaylaştırmak için objeler yapma çabası, tüm toplumlar tarafından sürdürülmüştür. Bu süreç insanları yerleşik hayata geçiş yaptığı Neolitik çağla daha da hız kazanmıştır ve günümüze kadar sürmüştür. Düşünen üreten ve sorgulayan insanoğlu başlangıçta kolay şekillendiren taş, ahşap, pişmiş topraktan yararlanmış ve çeşitli tekniklerle istenilen şekli alan maden keşfi ile beraber söz konusu maddelere alternatif olarak madeni kullanmaya başlamıştır. Hayatını daha güzel kılma ve kolaylaştırma adına bu arayış en ilkel toplumlardan en modernine kadar çağlar boyunca devam ede gelmiştir.

 

Teknoloji tarihi eski çağlara dayandırmak mümkünse de egemenliğini ilan ettiği sanayi devrimi ile başlatmak gelişen üretim teknolojileri bağlamında ele almak uygun olacaktır. Teknolojilerin yanı sıra makinaların, teknolojik aletlerin nasıl konumlandırıldığı üretim üzerinde belirleyici olan etkenlerdir. Maden ve inşaat sektöründe işletmeler açısından makine-ekipman seçimi bir karar verme problemi olarak büyük bir önem taşımaktadır.

 

Günümüz ekonomik koşullarında ve istenilen sonuca daha ekonomik olarak ulaşmak için şirketler makine seçiminde daha duyarlı olmalı ve ayrıntılı analizler yapmalıdırlar. Siz değerli madencilik ve inşaat sektöründeki firmalara Emsamak Makina olarak kuruluşumuz 1991 yılından beri 28 yıllık dır bu anlamda en güvenli ve ekonomik çözümler sunmaktayız. Çünkü makine seçimi üretim sisteminin üretkenliği ve toplam performansı etkileyeceğinden küresel ve bölgesel rekabet edebilirliği üzerinden büyük katkısının olduğunun bilincindeyiz. Uygun makine seçimi üretim süreçlerini iyileştireceğinden sistem esnekliği artıracağından madencilik ve inşaat sektörüne 4 adet rock modelimizden siz değerli kullanıcılar için, açık ocak işletmeleri ve taş ocaklarında kullanılan JD 1300 E’yi tanıtacağım. Motor olarak Cummins (USA) CTTA 8.3 –C,205 HP üzerinde tabanca jet9 olup 270 kg ağırlığında 20 kw gücündedir. Kompresör olarak GHH-Rand 10.5 bar ve 7.8 metreküp /dk. ,Delici takım olarak T51 3.660 mm / 76-127 ve 25 metre delme derinliğine sahiptir. En önemlisi benzer modellerle karşılaştırdığında %20 daha az yakıt tüketimi sağlar ve yok denilecek kadar az elektronik olması ve mekanik özelliğiyle ön plana çıkması yazımın başında belirtiğim güzel Anadolu’muzun bilhassa zor işletme şantiyelerinin şehir merkezlerinden uzak olması sebebiyle topraklarımıza en çok yakışan iş makinası olduğunun göstergesi kullanıcılarımızdan her zaman duymaktayız ve JD 1300 E modelimizi tanıtmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Delme-Patlatma yöntemi ile üretim yapılan işletmede yatırım ve işletme maliyetlerini azaltan distribütörü olduğumuz Soosan Csm Junjin Rock makinası seçiminden sonra uygun delici takım seçimi de son derece önemlidir. Delme işleminin verimli olması için bit özellikleri ile işleminin işleminin yapılacağı formasyonun özelliklerinin örtüşmesi gerekir. Padley & Venables dünya çapında kaya delme, taş ocakları,madencilik,tünel,inşaat sektöründe kullanılmak üzere İngiltere’nin önde gelen yüksek kaliteli sarf malzeme üreticisidir. Devam eden araştırma ve geliştirme programları çerçevesinde en son üretim ekipmanlarına ve üretim tekniklerine devam eden yatırımla birleştiğinde, uygulama ne olursa olsun, en yüksek kalitede aletler için dünya çapında üretimlerini yapan bir firmanın Türkiye ve bölge distribütörlüğünü yapmanın haklı heyecanının her zaman taşıyoruz.. Pandley & Venables’ın tamamen yeni olan Ninja Butonlar (karbid), çoğu sert kayalarda, üstten darbeli delme uygulamaları için uygun olan mükemmel küresel uçtur.

Farklı açılı yüz olukları ve daha derin yanal delikleri, delme hızını artıran uç yüzeyinden kırıntı çıkarılmasına yardımcı olur.

Bitin açık yüz tasarımı, kayanın kırılmadan önce ucu arasındaki boşluğa düşmesine izin verir, bu da yönsel stabilite sağlar ve daha doğrusal bir delik yaratılmasına yardımcı olur. Ve toplam matkap çeliği tüketimini azaltır.

Daha düz delikler genellikle sapma delikleri bulunan durumlarda maliyeti ikincil delme ve patlatma gereksinimini azaltır. Sarf malzemede tercih sebebi delme birim metre maliyetlerini düşürmesi ve performans & fiyat açısından üstünlükleri birinci tercih edinme sebebidir.

 

Madencilik Türkiye Dergisi 1 Aralık 83 Sayısı

                                                                                                                                           Erdem GÜNAY

                                                                                                                                            Emsamak Ankara Bölge

                                                                                                                                            Satış Yöneticisi