Madencilikte Uç Ürünle Farklılaşacağız

Madencilikte Uç Ürünle Farklılaşacağız

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV) tarafından organize edilen ve video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Madencilik Şurası Ön Çalıştayı’na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de katıldı.

YMGV Başkanı Prof. Dr. Güven Önal ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açılış konuşmalarıyla başlayan Çalıştay da Dönmez, Fatih’in Karadeniz’deki keşfi, yenilenebilir enerjide tüm zamanların rekorları, madencilik sektörünün her türlü zorluğa rağmen hız kesmeyen üretimi, enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi hamleleri, Doğu Akdeniz’deki egemenlik mücadelesi gibi pek çok başarının 2020’yi Türkiye açısından farklı bir yere taşıdığını söyledi.

2021’de de maden şurasının üçüncüsünü yapmayı arzuladıklarını aktaran Dönmez, “Kamu, sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin bir araya geldiği bu tür buluşmalar Türkiye’de madenciliğin geleceğinin ve yönünün şekillenmesi açısından oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

Hem MTA hem de özel sektör tarafından yürütülen maden arama, geliştirme ve Ar-Ge faaliyetleriyle ciddi bir potansiyeli ortaya çıkaracaklarını söyleyen Dönmez, “2020 yılına dönüp baktığımızda madencilik sektörü, sahip olduğu güvenlik kültürüyle pandemi sürecini en az hasarla atlatmak için faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. 2021 yılında beklenen normale dönüş süreci ve küresel toparlanma eğilimiyle emtia fiyatlarında artışlar bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Normalleşme adımlarının atıldığı Haziran ayıyla birlikte ihracat değerlerinin pozitife dönmeye başladığını vurgulayan Dönmez, “Kasım ayı sonunda geçen yıla göre toplamda sadece %4’lük bir ihracat kaybı yaşadık. Kasım itibarıyla altın hariç toplam 25 milyon ton maden ürünü ihraç ettik. Böylece maden ihracatında 2019’u neredeyse yakaladık.” dedi.

Salgın sürecinde madencilik operasyonlarına dair evrakın teslim sürelerinde ve bu durumdan kaynaklı cezai müeyyidelerde birçok kolaylık sağladıklarını dile getiren Dönmez, yer altı kömür işletmelerinde işçi maliyetlerine verilen destekle emek yoğun sektör olan yer altı kömür madenciliğine verilen önemi tekrar gösterdiklerini ifade etti.

Dönmez, küresel trendleri ve Türkiye’nin gelecek ihtiyaçlarını yakından takip ettiklerini, bu kapsamda ETİ Maden Pilot Lityum Üretim Tesisi’nin açılışını Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da videokonferans yöntemiyle katılacağı programda gerçekleştireceklerini belirtti.

Bor Karbür Tesisi’nin ise sivil sanayide ve savunma sanayisinde ithalatı azaltma yönünde önemli bir katkı sağlayacağını ve borda katma değerli uç ürün zincirine bir halka daha ekleneceğini belirten Dönmez, şunları söyledi: “MTA’nın yakın dönemdeki keşiflerinden Malatya Kuluncak sahası gerek içerdiği lityum potansiyeli gerekse nadir toprak elementleriyle ülkemiz için önemli bir fırsat oluşturacak. Yine MTA’nın laboratuvar ölçeğinde yüzde 99’un üzerinde ürettiği nadir toprak elementleri ve oksitleri bu alanda koyduğumuz hedeflerimize emin adımlarla ilerlememizi sağlıyor. Diğer taraftan, pandemi süreciyle metal fiyatlarında zaman zaman negatif yönlü dalgalanmalar olsa da altın ve gümüş gibi değerli metallerin yukarı yönlü ciddi hareketleri oldu. Biz de altın üretiminde 2018’den itibaren başlayan artış trendimizi devam ettiriyoruz. 2020 sonunda hedefimiz olan 40 tonun üzeri altın üretimini gerçekleştireceğiz.”

Bu yılın başında temeli atılan çinko metal külçe üretim tesisi ve diğer yatırımlarla Türkiye’nin gelişmelerin gerisinde kalmayacağını ifade edem Dönmez, “Madencilikte uç ürünle farklılaşacağız. Milli Enerji ve Maden Politikamız doğrultusunda küresel gelişmeleri dikkate alarak madencilikte yeni adımlar atmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Güven Önal “Türkiye’nin Maden Potansiyeli ve Değerlendirilmesi”, İbrahim Halil Kırşan “Ulusal Madencilik Politikası ve Yasal Düzenlemeler”, Mehmet Yılmaz “Madenciliğin Finansmanı ve Teşvikler”, M. Oğuz Güner “Madencilikte Çevre, Sosyal Boyut ve İş Sağlığı & Güvenliği”, Prof. Dr. Remzi Karagüzel “Madencilik Eğitim ve Tanıtımı” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Kaynak : Madencilik Türkiye