İşletmelerin Delme Maliyetlerinin Azaltılması Üzerine Yapılan Çalışmalar Raporu

Potasyum kaynakları Aydın-Çine bölgesinde pegmatit damarları şeklinde bulunmakta olup damarlar içerisinden 1. kalite ve 2. kalite olarak K2O oranlarına göre üretim yapılmaktadır. . Sodyum kaynağı olarak Türkiye’de bilinen ve işletilen en önemli bölge Çine-Milas bölgesidir. Aydın-Çine, Muğla-Milas bölgesi ocaklarında üretilen albitler benzer kalitelerde olup, Söke ve Bozdoğan bölgesi feldispatları farklıdır.(1)

Ülkemizin en önemli ve kaliteli albit (Na-Feldspat) yatakları  Batı Anadolu’da,  Çine-Milas-Yatağan-Bozdoğan  yöresinde  bulunan ve üretim yapılan yataklardır.(2)

Metraj çalışması yapılacak ocaklarımızdaki delme maliyetleri , madenin içeriği ,özellikleri,yapısı gereği diğer pekçok madenin delme maliyetlerinden fazladır .Buradaki amaç ; mevcut birim delme maliyetlerini asgari düzeye çekmek ve toplam  işletme maliyeti içersindeki delme maliyetlerinin  payını azaltıp firmaların bu kalemlerde kar etmesini sağlamak. Bu vesileyle madenlerin yapısı dikkate alınarak  bitlerimizin üretiminin yapıldığı İngilteredeki fabrika ile sürekli iştişare halinde özel bitlerimizin tasarımı yapıldı üretim bandından çıkan bitlerimiz belirlenen madenlerde teste tabii tutuldu . 8 ayrı işletmede yapılan metraj çalışmasının sonuçları şu şekilde .